شهر ایوانکی

شهر ایوانکی

اولین شهر در غرب استان سمنان و چسبیده به مرز شرقی استان تهران می باشد که چندین شهرک صنعتی از جمله شهرک صنعتی ایوانکی – شهرک صنعتی جنت آباد – شهرک صنعتی پایتخت – شهرک صنعتی خوارزمی – شهرک صنعتی عباس اباد و شهرک صنعتی شنزار در غرب آن واقع شده است.

شهر ایوانکی در 55 کیلومتری جاده خاوران در اتوبان تهران – مشهد قراردارد . که از شمال به شهرها کیلان و آبسرد – از شرق به گرمسار – از غرب به شریف اباد و پاکدشت و از جنوب به کوه های سیاه کوه ورامین و کویر متصل است . این شهر یک شهر با قدمت تاریخی بسیار زیاد که حتی در کتاب های یونان باستان از آن نامبرده شده است و مهمترین مشاغل مردم ساکن آن کشاورزی دامداری کامیون داری و کار در کارخانجات شهرک صنعتی می باشد. در اطراف این شهر معادن بزرگی مثل معدن نمک – معدن گچ – معدن سنگ قرمز و…در دل طبیعت آن جای گرفته است. شهر ایوانکی در ارتفاع 1200 متری از سطح دریا دارای آب و هوای گرم و خشک در تابستان و سرد خشک در فصل زمستان می باشد. این شهر در مسیر تاریخی جاده ابریشم قرار گرفته است. از مهمترین محصولات کشاورزی شهر ایوانکی می توان به انار خربزه جو گندم و… نام برد که خربزه ایوانکی زبان زد خاص و عام می باشد که در سال ها اخیر متاسفانه بر اثر خشکسالی و کمبود بارش سطح زیر کشت آن کم شده و برخی از کشاورزان این شهر به شهرهای دیگه مثل بویئن زهرا – شیراز دامغان شاهرود جهت کشت فصلی مهاجرت نموده اند.

لازم بذکر است آب این شهر شور و دارای ناخالصی ( املاح ) می باشد که چندین نماینده مجلس در سالیان گذشته وعده شیرین سازی آب شرب این منطقه را هنگام انتخابات داده اند ولی تا کنون کار اساسی ( بجز انتقال آّب الوئک در حجم کم ) در جهت رفع این مشکل انجام نشده است.

این شهر دارا چندین موسسه و دانشکده از جمله پیام نور – غیر انتفاعی دانشگاه ایوان کی – دانشکده سما واحد ایوانِ کِی – دانشکده سما – مؤسسه آموزش عالی آریا و مؤسسه آموزش عالی مولوی می باشد. شهر ایوان کی در زمان‌های دور به نام پیل کاسپین (پل منطقه کاسپین یا همان دریای خزر) در کتب یونانی با نام کاسپین گیت یا بند خزر بوده و بعدها به نام شاراکس یا شاهراه (به لاتینCharax) نام‌گذاری شده است.

از مکان ها دیدنی شهر ایوانکی کاروانسرای تاریخی ایوان کی – دره ها و سنگ ها که در اثر فرسایش آب و باد به اشکل مختلف در امدن – سد و رودخانه فصلی آن – روستای هدف گردشگری بهورد – بلندی های قره قاچ و دامنه ی قوچ – تپه گیس – غارها نمکی در سردره و… می باشد